V období zmiešaného chrupu odporúčajú odborníci pravidelnú aplikáciu fluoridových zubných pást. Fluoridácia zubov je v tomto veku veľmi dôležitá. Pred ošetrením zubov fluoridovou zubnou pastou je nutné povrch zubov vyčistiť od bakteriálneho zubného povlaku pomocou mäkkej zubnej kefky bez zubnej pasty. To by mali robiť rodičia, pretože detská motorika ešte nie je na takej úrovni. Zubný bakteriálny povlak je bariérou, cez ktorú fluoridové ióny nevedia preniknúť. Preto sa zdôrazňuje mechanická kontrola plaku rodičmi, ktorí by mali dôkladne vyčistiť deťom medzizubné priestory, žuvacie plôšky a gingiválny sulkus. Odporúčame, aby si deti potom samé večer pred spaním vyčistili zuby s fluoridovou zubnou pastou. Pasta sa má vypľuť a ústa sa neoplachujú vodou. Fluoridy majú mineralizačný efekt iba na vyčistenom povrchu zubov.
Vzhľadom na to, že deti časť zubnej pasty prehltnú, je treba používať detskú zubnú pastu s nižším obsahom fluoridov, aby nedošlo ku predávkovaniu fluoridmi – fluoróze, napríklad v podobe bielych škvŕn na trvalých zuboch.
Za zdravie a čistotu zubov svojho dieťaťa je zodpovedný rodič. Pravidelnou a dôkladnou hygienou detských zubov vieme zabezpečiť aj následné zdravie trvalých zubov. S deťmi je potrebné chodiť na pravidelné návštevy k zubnému lekárovi alebo dentálnej hygieničke minimálne 2-krát ročne – ideálne aspoň 4-krát ročne, aby si dieťa vypestovalo pozitívny vzťah k prostrediu a personálu zubnej ambulancie. Profesionálny personál zubnej ambulancie si ľahko poradí aj s prípadným strachom malého pacienta.
Dentálna hygienička vie pomocou rôznych metód zviditeľniť zubný povlak. Rodičia a deti povlak vidia a rýchlejšie sa naučia správnu techniku čistenia zubov. Rovnako ako šoférovanie auta, čítanie a písanie sa nedá naučiť jednorázovo, tak je to aj s čistením zubov – vyžaduje si to tréning, neustále opakovanie, upevňovanie si zručnosti.
Nezabudnite: Čistý zub sa nepokazí!