Bielenie zubov doma aj na zubnej klinike je jednou z najžiadanejších estetických procedúr, ktorá vášmu úsmevu dodá novú iskru. Či už sa spoliehate na domáce bielenie zubov alebo profesionálnu starostlivosť v ordinácii, mali by ste vedieť, čo od každej metódy očakávať. Ktorý spôsob bielenia zubov vám poskytne dlhodobo žiarivý úsmev a zároveň bude šetrný k vášmu zdraviu?
Bielenie zubov je proces pri ktorom nebielime sklovinu, ale nižšiu vrstvu tzv. dentín, na ktorý pôsobíme peroxidom vodíka alebo karbamid peroxidom. Zuby sa stávajú belšie. Dĺžka bielenia je u každého iná, závisí od priepustnosti skloviny, pod ktorú sa potrebujeme dostať, aby sme vybielili dentín. V každom prípade, ak očakávate dlhodobý výsledok, zabudnite na marketingové triky, že vám niekto za hodinu v ambulancii vybieli zuby o 3 až 5 odtieňov. Na fotkách to vyzerá síce dobre, ale je to optický klam, kedy dehydrovaný zub tesne po ošetrení vyzerá belšie ako v skutočnosti je. Zároveň, tak rýchlo ako bolo bielenie urobené, tak rýchlo aj odchádza. Dlhodobejšie výsledky chcú svoj postup a vyžadujú si čas. Pozrime sa nižšie aké možnosti bielenia existujú.
Bielenie zubov pod dohľadom dentálnych hygienikov je bezpečné, nemusí vás trápiť ani peroxid vodíka. Na zuby sa používa v koncentráciách, ktoré sú pre ľudské telo úplne bezpečné. Bielenie zubov je možné absolvovať maximálne 1x do roka, pričom výsledok zosvetlenia si budete užívať 3 až 5 rokov. Zuby sa nikdy úplne nevrátia do pôvodného odtieňa, aký mali pred bielením. K dlhodobému výsledku prispieva aj životný štýl a stravovacie návyky.
Ako sledovať pokrok bielenia? Neoddeliteľnou súčasťou je zaznamenanie počiatočnej farby zuba. Pre dobré porovnanie sa odporúča prirovnať si farbu zuba k očnému bielku. Platí, že očné bielko má vždy belšiu farbu ako zuby.
Peroxid vodíka je pre ľudské telo v koncentráciách používaných pre bielenie zubov úplne bezpečný a používa sa už od roku 1884. Dôležité je však vedieť čo si môžete dovoliť a ako správne peroxid aplikovať.
Pri domácom bielení zubov je už podľa názvu zrejmé, že ide o bielenie zubov doma. Voľný predaj prípravkov s obsahom viac ako 0,1 % peroxidu vodíka je pre verejnosť nezákonný. Takéto nízke koncentrácie, však nie sú pri bielení efektívne. Preto prípravky s nízkymi koncentráciami, ktoré bežne kúpite v obchodoch alebo na internete nebudú účinné.
Lepšia cesta je profesionálne domáce bielenie, kde sa využívajú 2 prípravky. Prvý je peroxid vodíka s koncentráciou do 6 %, alebo druhý t.j. karbamid peroxidu s koncentráciou 10 % a 16 %. Pre vašu bezpečnosť (aby ste si nepoškodili zuby a ďasná domácim bielením), musí byť splnená podmienka, že prvá aplikácia prípravkov v týchto vyšších koncentráciách prebehne v zubnej ambulancii. Bielenie zubov peroxidom, hoci v domácom prostredí, je teda pod kontrolou zubného lekára alebo dentálnej hygieničky.
Ako si vybieliť zuby doma? V prípade domáceho bielenia zubov je nutné absolvovať niekoľko krokov. Prvým z nich je návšteva zubnej ordinácie s cieľom zhodnotiť celkový stav ústnej dutiny pacienta a vylúčiť prípadné kontraindikácie. Ak je domáce bielenie zubov pre pacienta tým najlepším riešením, zhotovia sa presné odtlačky alebo 3D sken oboch zubných oblúkov, z ktorých budú neskôr vytvorené nosiče na nočné bielenie.
Nosiče si pacient vyzdvihne na ďalšej návšteve, kedy ho zubár alebo dentálna hygienička poučí aj o aplikácii bieliaceho gélu a možných nežiadúcich účinkoch, ktoré by mohli nastať pri nesprávnom používaní. Ak by sa bieliaci gél nanášal na zuby viackrát denne, mohlo by dôjsť k vysokej citlivosti zubov a celý proces bielenia zubov by tak mohol byť neúčinný.
Bieliaci gél sa nanáša večer po klasickom čistení zubov. Pomocou striekačky naneste malé množstvo gélu do každého priestoru zuba na nosičoch a nasadíte na obe čeľuste. Gél vyčnievajúci z nosičov odstráňte. Nechajte pôsobiť celú noc. Ráno nosiče vyberte z úst, dôkladne opláchnite a zuby vyčistite. Proces sa opakuje každý deň po dobu 1 až 2 týždňov. Potom nasleduje kontrola u zubného lekára. Striekačky s gélom majte uskladnené na vhodnom mieste. Keďže obsahujú karbamid peroxidu, nemôžu prísť do kontaktu s vysokými či extrémne nízkymi teplotami.
Ordinačné bielenie prebieha pod odborným dohľadom výhradne v stomatologickej ordinácii. Koncentrácia účinných látok je niekoľkonásobne vyššia ako pri domácom bielení. Pohybuje sa v rozmedzí 15 % až 38 %.
Pred nanášaním bieliaceho gélu dentálna hygienička pacientovi nanesie gingiválnu bariéru, ktorá tuhne pomocou svetla, aby sa predišlo poškodeniu mäkkých zubných tkanív. Stuhnutá ochrana ďasien musí zasahovať do krčkovej oblasti bielených zubov aj na priľahlé mäkké tkanivá. Bieliaci gél sa nesmie dotýkať ďasien. Po bariére nasleduje trojnásobná aplikácia peroxidu vodíka po dobu 20 minút. Potom je nevyhnutné peroxid vodíka odsať. Následne sa povrch zuba opláchne vodou so súčasným odsávaním, aby sa zabránilo prehltnutiu účinnej látky. Pri oplachovaní vodou sa odporúča využitie labiálnych a lingválnych chráničov. Pacient má počas bielenia zubov chránené aj očné okolie a tvár.
Pri kombinovanom bielení zubov sa aplikujú obe metódy. Pacient začína domácim bielením a 14 dní si sám aplikuje bieliaci gél do zhotovených nosičov ako pri domácom bielení. Po 2 týždňoch prichádza do ordinácie a podstúpi ordinačné bielenie zubov. Ide o jednu z najšetrnejších a najúčinnejších metód pre zosvetlenie farby zubov.
Pre perfektný a trvalý výsledok je potrebné vybieliť predovšetkým dentín, ktorý udáva farbu zubu. Nevhodne zvolený postup (samotné ordinačné bielenie alebo krátkodobé bielenie zubov doma) vedie k nedostatočnému a nestabilnému výsledku.
Samostatné ordinačné bielenie nemá za krátku dobu šancu vybieliť sklovinu aj dentín. Vybieli sa iba slabá vrstva skloviny, ktorá sa do pár mesiacov vráti k svojej pôvodnej farbe. Výsledok je navyše ihneď po ordinačnom bielení skreslený dehydratáciou skloviny, takže tesne po ošetrení vyzerá lepšie, než v skutočnosti je.
Kombinácia domáceho a ambulantného bielenia je esenciálna pre vytvorenie dlhotrvajúceho výsledku. Počas krátkej doby ambulantného bielenia dokážu bieliace látky prejsť len malou vrstvou skloviny a táto vybielená tenká vrstva by sa behom pár dní opäť sfarbila.
Rovnakým spôsobom zlyháva bieliaci efekt rôznych pásikov, pást či netesniacich nosičov.
Navzdory tomu, čo nám ponúkajú reklamy, peroxid vodíka na zuby je pre účinné bielenie nutnosťou. Systém Pure Whitening využíva najnižšie koncentrácie peroxidu na trhu a zodpovedá legislatíve EÚ. Bielenie zubov peroxidom sa používa už dlhé roky bez známych negatívnych účinkov. U niektorých pacientov sa počas bielenia zubov peroxidom môže objaviť zvýšená citlivosť zubov. Túto citlivosť sa systém snaží znížiť na minimum tým, že neobsahuje stabilizátory, konzervanty, glycerol či iné látky, ktoré by ju mohli zvýšiť. Preto sme si my na Klinike Zdravia vybrali túto metódu ako to najlepšie čo vám vieme na bielenie zubov ponúknuť.
Hľadať recepty, ako si vybieliť zuby doma na internete, nie je tým najlepším nápadom. Internet ponúka množstvo naoko rýchlych a lacných riešení. Avšak tieto recepty narobia viac problémov ako úžitku. Medzi najčastejšie odporúčané metódy patrí použitie citrónovej šťavy, sódy bikarbóny alebo peroxidu vodíka v rôznych kombináciách. Tieto látky môžu síce na prvý pohľad zuby vybieliť, ale stoja za nenapraviteľnými škodami.
Snáď najznámejšia rada na to, ako si vybieliť zuby doma. Na popularite získala najmä kvôli dostupnosti, ľahkej príprave a údajným viditeľným výsledkom už po niekoľkých použitiach.
Vytvoriť z jedlej sódy a citrónovej šťavy hustú zmes nie je nič ťažké. Metóda pôsobenia je jasná - abrazívna látka (jedlá sóda) a kyselina (citrónová šťava) spoločne naleptajú a "odrú" pigmentáciu zo zubov.
Niekde sa síce dočítate, že táto metóda je úplne bezpečná, ale opak je pravda. Časté a dlhodobé používanie tejto metódy môže viesť k poškodeniu zubov. Môže sa stať, že aj jedno jediné použitie vedie k nenávratnému poškodeniu zubov. Pri čistení zubov jedlou sódou je človek spočiatku spokojný, pretože pigmenty skutočne miznú bohužiaľ sa vo vzniknutých ryhách opäť rýchlo ukladajú a tak je človek nútený proces opakovať. Častým používaním si ale spôsobíte zvýšenú citlivosť zubov a pravdepodobne aj ich optické žltnutie spôsobené tenčením skloviny a presvitaním žltej zuboviny- dentínu.
je súčasťou mnohých profesionálnych bieliacich produktov, no jeho neodborné použitie vedie k podráždeniu ďasien a poškodeniu mäkkých tkanív v ústach.
sa stal obľubeným až počas posledných rokov. Má obsahovať enzýmy, ktoré dokážu zastaviť rast streptokokov a má pomáhať aj v boji proti kvasinkám. Streptokoky môžete redukovať aj pomocou obyčajného čistenia zubov s bežnou pastou, rovnako tak obyčajné čistenie pôsobí aj na kvasinky. Avšak ani streptokok ani kvasinky nespôsobujú zafarbenie zubov. Kokosový olej neobsahuje žiadne abrazíva ani kyseliny, ale tuk zuby vybieliť naozaj nemôže.
Ďalším populárnym tipom je použitie aktívneho uhlia, ktoré údajne odstraňuje škvrny a vybieli zuby. Aktívne uhlie je veľmi abrazívne a pri častom používaní môže poškodiť zubnú sklovinu. Rovnako ako pri sóde bikarbóne, aj tu platí, že čo sa na prvý pohľad zdá byť efektívne, môže z dlhodobého hľadiska narobiť viac škody než úžitku.
Ak chcete mať biele a zdravé zuby, je najlepšie sa vyhnúť týmto receptom a zveriť sa do rúk odborníkov. Profesionálne bielenie zubov na klinike je efektívne, bezpečné aj trvácne.