článok / Okt 23 2024

Ako udržiavať hygienu so zubným strojčekom

Hygiena ústnej dutiny pri čeľustno-ortopedickom aparáte (zubnom strojčeku) je pre úspešné zavŕšenie celej liečby kľúčová. Udržiavať kvalitnú ústnu hygienu pri zubnom strojčeku je dôležitejšie a náročnejšie ako pri bežnej – rutinnej ústnej hygiene.  Nedostatočná ústna hygiena počas obdobia liečby zubným strojčekom môže vyústiť do vážnych komplikácií a bežne aj k predčasnému ukončeniu liečby pre nespoluprácu.

V okamihu, keď zubný lekár nasadí na zuby zubný strojček, sa začína obdobie náročnejšej starostlivosti o čistotu ústnej dutiny. Je potrebné, aby bol pacient na zvýšené nároky na hygienu vopred pripravený ešte pred samotnou liečbou, a to opakovanou inštruktážou správnej dentálnej hygieny.

Hygiena s fixnými zubnými strojčekmi je komplikovanejšia ako pri snímateľných zubných strojčekoch. Fixné zubné strojčeky sú pevne prilepené na zuby. Vo všeobecnosti je najnáročnejšia na zručnosť v prípade vnútorných neviditeľných zubných strojčekoch, tieto však nenesú také riziká, aké sa vyskytujú pri nedostatočnej hygiene vonkajších zubných strojčekov.

Čistenie súčasných moderných snímateľných zubných strojčekov, za ktoré považujeme „neviditeľné“ zubné strojčeky, je menej náročné.

Čistenie zubov, rovnako ako aj samotného zubného strojčeka, je základom prevencie pred zubným kazom, zápalom ďasien, či tvorením zubného kameňa.

           

Čo hrozí pri nedostatočnej ústnej hygiene?


Biela škvrna


K najčastejším mýtom patrí vznik fľakatých zubov po liečbe vonkajším fixným zubným strojčekom. Biele škvrny na zuboch však nevznikajú z lepidla, ktorým je zámok k zubu prilepený, ale práve z dlhodobého nevyčistenia povrchu zuba v okolí nalepeného zámku. Tento povrch je po dlhodobej kolonizácii baktériami odvápnený do podoby bielej škvrny. Biela škvrna nevznikne cez noc, ale na jej vznik je potrebné dlhé obdobie. Táto biela škvrna predstavuje odvápnenie skloviny, a toto odvápnenie postupne preniká do hĺbky. Po dlhšom čase sa rozširujúca biela škvrna môže povrchovo rozrušiť a preboriť a vznikajú rôzne hlboké jamky.  

 

Dentálna hygiena zubov so strojčekom

Zásady správnej hygieny

 

1. Čistenie minimálne 2-krát denne je skutočným minimom. Optimálne je čistiť si zubný strojček po každom jedle.

2. používanie medzizubných kefiek, ktorých hrúbka štetín má byť určená individuálnymi anatomickými pomermi a priestormi medzi zubmi, zámkami a drôtom zubného strojčeka. Medzizubné kefky zabezpečujú nielen čistenie medzizubných priestorov, ale aj priestorov medzi zubami a časťami fixného zubného strojčeka.

3. Používanie klasickej zubnej kefky, ktorá by mala mať menšiu hlavičku, mäkké, dorovna zastrihnuté, ale na koncoch zaoblené vlákna, aby zbytočne nezraňovali a nedráždili ďasno. Štetiny by mali byť zároveň husté pre čo najefektívnejší čistiaci kontakt s povrchom.

4. Jednozväzková kefka má kľúčový význam pri čistení povrchov, kde sa najčastejšie kumuluje plak a kam efektívne nedosiahnu štetiny klasickej kefky. Čistenie povrchov v okolí nalepených zámkov je najvhodnejšie jednozväzkovou kefkou s dlhými alebo krátkymi štetinami podľa potreby. Cieľom je efektívne sa dostať do všetkých priestorov, kde sa môže kumulovať plak.

Čistenie zubného strojčeka

 

a) Čistenie povrchov zuba, zubného strojčeka a gumičiek klasickou kefkou;
 b) Interdentálna kefka s veľkými štetinami pri čistení priestorov
medzi vonkajším zubným strojčekom a zubami;
c) Interdentálna kefka s malými štetinami pri čistení medzizubných priestorov

Zubný strojček čistenie

 

Hygiena pri snímateľných zubných strojčekoch

Čistenie súčasných moderných snímateľných zubných strojčekov, medzi ktoré patria „neviditeľné“ zubné strojčeky, nie je náročné. Tieto zubné strojčeky neobsahujú kovové časti ani výrazne nehomogénne prvky, ako sú štrbiny, ostré záhyby či spoje. Možno ich prirovnať k priesvitným plastovým dlahám (vyrovnávačom), ktoré obopínajú celé zuboradie. Pri týchto zubných strojčekoch sa na zuboch používajú „attachmenty“, teda malé, na zub prilepené výbežky v približne rovnakej farbe. 

Snímateľný stroček správna hygiena

Dentálna hygiena pri snímateľných strojčekoch

Tieto výbežky sú potrebné na lepšiu retenciu (dosadnutie) snímateľnej dlahy (vyrovnávača), a teda jej efektívnejšie fungovanie. V okolí týchto „attachmentov“ môže dochádzať ku kumulácii (nahromadeniu) plaku, preto aj tieto oblasti treba dôkladne čistiť. Tento typ zubných strojčekov býva v ústach minimálne 22 hodín denne a sníma sa len pri jedení a ústnej hygiene, ktorá je však bez prekážok.

Šípka označuje „attachment“
nalepený na zube

Je potrebné, aby bol pacient na zvýšené nároky na hygienu vopred pripravený ešte pred samotnou liečbou, a to opakovanou inštruktážou správnej dentálnej hygieny. Počas liečby je vhodné nosiť si na ošetrenia svoje hygienické pomôcky, aby bolo možné techniku čistenia podľa potreby overiť alebo precvičiť.

Potrebujete pomôcť s čistením? Ste na správnej adrese objednajte sa ku našej dentálnej hygieničke a budete v skvelých rukách.

 

Zdieľať na sociálnych sieťach
Akcie, rady a tipy priamo na
váš email
Získajte prístup k limitovaným sezónnym zľavám na zákroky len pre odoberateľov newslettra. Tiež si budete môcť ako prví pozrieť videá s novinkami zo sveta zdravia a estetickej medicíny.
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov.
Mgr. MARTINA KARASOVÁ, DiS. dentálna hygienička

Som dentálna hygienička.
V roku 2014 som popri práci zdravotnej setričky absolvovala kurz dentálnej prevencie. Toto smerovanie ma natoľko zaujalo, že som sa rozhodla špecializovať a venovať sa dentálnej hygiene na 100 percent. V roku 2020 som ukončila vysokoškolské štúdium na Vyššej odbornej škole zdravotníckej v Ostrave v odbore Dentálna hygienička. Počas vysokej školy som pracovala vo viacerých klinikách v Žiline a v okolí ako sestrička aj dentálna preventistka.

Podobné články
článok / Sep 01 2022
Je krásne vidieť šťastné dieťa bezstarostne sa hrať a veselo sa usmievať. Veľa rodičov vie, aké povinnosti ...
článok / Sep 05 2022
Základné pravidlá pri stravovaní detí so zreteľom na dentálnu starostlivosť sú:  dieťa by sa malo d...
článok / Jan 10 2023
Dnes sa už zubára báť nemusíte. Zmenil sa nielen postup ošetrení, ale aj prístup lekárov   Spomínate...
video / Nov 10 2021
Dentálnu hygienu u profesionálnej hygieničky by sme mali absolvovať minimálne dvakrát ročne. Pacientov s ci...

Ďalšie ambulancie

Dermatológia Urológia Estetická medicína Jednodňová chirurgia